Premieliste 2015

Australske parakitter 1. Vinder, Vandrepokal & Bedste Australske,

Allan Kusk Pedersen - Ringparakit (Port Lincoln)

2. Vinder,

Niels Damkjær - Sorthovedet sangparakit (Hooded)

 

Andre parakitter og Papegøjer 1.Vinder, Vandrepokal,

Bedste Krumnæb & Skuets Bedste Nummer,

Michael Damkjær - Rødrygget dværgara

2. Vinder,

Michael Damkjær - Peru aratinga

 

 

Dværgpapegøjer 1.Vinder & Vandrepokal,

Hanne & Knud Kristensen - Jordbværhovedet dværgpapegøje

 

Konditionsklasse, krumnæb 1. Vinder & Vandrepokal,

Per Christensen - Grønrygget spurvepapegøje

2. Vinder,

Arne Lauridsen - Blåvinget græsparakit

3. Vinder,

Allan K Pedersen – Barnardi

 

Australske pragtfinker 1. Vinder & Vandrepokal

Michael Damkjær - Forbes papegøjeamadine

 

Afrikanske småfugle & småfugle fra andre kontinenter 1. Vinder, Vandrepokal

Michael Damkjær – Grønsisken

 

 

Frugt og insekt 1. Vinder & Vandrepokal,& Bedste spidsnæb

Hanne & Knud Kristensen - Angola turako

 

 

Kondition spidsnæb 1. Vinder & Vandrepokal,

Arne Lauritsen - Rødhovedet amadine

2. Vinder,

Arne Lauritsen – Diamantfinke

 

Farve Kanarie 1. Vinder & vandrepokal

Kai Agesen Nielsen - Sort Rød

2. Vinder,

Kai Agesen Nielsen - Sort Rød

3. Vinder,

Kai Agesen Nielsen - Sort Rød

3. Vinder,

Kai Agesen Nielsen - Sort Rød

 

 

Farve Kanarie 1. Vinder & vandrepokal

Henning Jespersen - Fife Fancy

2. Vinder,

Henning Jespersen - Fife Fancy

 

 

Zebrafinker 1. Vinder & vandrepokal

Allan K Pedersen - Grå lysrygget

2. Vinder,

Allan K Pedersen - Grå hvidbrystet

3. Vinder,

Allan K Pedersen - Grå hvidbrystet

3. Vinder,

Allan K Pedersen - Grå hvidbrystet

 

Domesticerede Kondition 1 Vinder & vandrepokal

Kai Agesen Nielsen - Sort Rød Kanarie

2. Vinder,

Benny Andersen - Hvid med tegning Zebrafinke

3. Vinder,

Benny Andersen - Blå undulat

 

Bedste frørstegangs udstiller

Edith Busted - Pennant

 

 

Godkendte Lokal først opdræt 2015

Michael Damkjær - Peru aratinga

Hanne & Knud Kristensen - Angola turako

Michael Damkjær - Forbes papegøjeamadine

Michael Damkjær – Grønsisken

Agnete B Nielsen – Glansskadefinke

 

 

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

10.07 | 07:33

Det er en liste over lokale første opdræt. alt de opdræt der er lave i Thy og Mors fugleforening. MVH Michael

...
16.05 | 18:25

Vil i være venlig,og oplyse mig om navnog telefon nr på en der har koberkanarie til salg,på mors,venlig hilsen Kristian NIELSEN SKIVE 26133849

...
25.03 | 20:20

I har ikke alle Danske 1. opdræt med

...
12.09 | 16:54

Søger en 1,0 Rosaisset Conure

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE