Premieliste fra udstillingen i Thisted 2012

Australske parakitter

1. Vinder, Vandrepokal & Bedste Australske,

Niels Damkjær, Nykøbing - Hooded Parakit

2. Vinder,

Agnete og Erik Nielsen, Roslev - Bjergparakit

Andre parakitter og Papegøjer

1. Vinder, Vandrepokal, Bedste Krumnæb

Jørgen Frank Rasmussen Fredsø - Mondgas Hvidøret Conure

2. Vinder,

John Kristensen Nors - Tucuman Amazone

3. Vinder,

Michael Damkjær Fredsø - Aymare parakit

Dværgpapegøjer

1. Vinder & Vandrepokal,

Torben D. Nielsen, Thisted - Sodbrunhovedet /Sortkindet Grøn

2. Vinder,

Agnete og Erik Nielsen Roslev - Gulmasket Spurvepapegøje

Konditionsklasse, Krumnæb

1. Vinder & Vandrepokal,

Ellen Andersen, Sennels - Ny Gunier Ædel Papegøje

2. Vinder,

Folmer Jepsen Sejerslev - Cinnamon Conure

2. Vinder,

Allan kusk Pedersen Solbjerg - Australsk Konge

3. Vinder,

Arne Lauritsen Ø Jølby - Barnardi

Australske pragtfinker

1. Vinder & Vandrepokal & Bedste spidsnæb & Skuets bedste nr.

Michael Damkjær, Fredsø - Sorthovedet grøn finke

2. Vinder,

Michael Damkjær, Fredsø - Tornastrild

Afrikanske småfugle & småfugle fra andre kontinenter

1. Vinder, Vandrepokal,

Michael Damkjær Fredsø - Lille Grå Sisken

2. Vinder,

Agnete og Erik Nielsen Roslev - Husfinker

Frugt & insekt

1. Vinder & Vandrepokal,

Michael Damkjær Fredsø - Skægmejse

Kondition spidsnæb

1. Vinder & Vandrepokal,

Karl Bekhøj Nykøbing - Solfugl

Farve Kanarie

1. Vinder & vandrepokal,

Allan K Pedersen Solbjerg - Rød rimet

2. Vinder,

Karl Bekhøj, Nykøbing - Hvid

3. Vinder,

Torben D Nielsen Thisted - Rød Agat Opal Mosaik

Figur Kanarie

1. Vinder & vandrepokal,

Henning Jespersen Nykøbing - Fife Fancy

2. Vinder,

Torben Nielsen Thisted - Gloster Corona Broget

Domesticerede kondition

1. Vinder & Vandrepokal,

Torben D Nielsen Thisted - Gloster Corona Broget

2. Vinder,

Benny Andersen Sundby Thy - Japansk Hoso 

Zebrafinker

1. Vinder & vandrepokal,

Henning Jespersen, Nykøbing – Sadlet

2. Vinder,

Allan K. Pedersen Solbjerg - Lysrygget Grå

2. Vinder,

Allan K. Pedersen Solbjerg - Grå Hvidbrystet

3. Vinder,

Allan K. Pedersen Solbjerg - Lysrygget Grå

Bedste 1. gangs udstiller

Per Christensen Thisted

Bedste Junior

Jeppe Andersen Sennels - Nymfeparekit

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

18.09 | 16:54

Prøv Leo Pedersen tlf. 97926346
eller
Immer Bredahl tlf. 97925351
De har gode engelske undulater

...
18.09 | 14:30

jeg mangler et par engelske Undulater ægte.

...
16.09 | 19:45

Jeg søger 0.1 Rosaisset conure 2-3år

...
03.04 | 13:59

Vi søger efter en rødbrystet græsparakit han.

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE