Præmieliste fra udstilling 2011

 

 

Præmieliste fra fugleudstilling 2011

 

Græsparakitter

 

1. Vinder & Vandrepokal, Benny Andersen, Sundby Thy – Ellegant græsparakit

 

2. Vinder, Poul Smed Jacobsen, Nykøbing – Rødskuldret græsparakit

 

Australske parakitter

 

1. Vinder, Vandrepokal & Bedste Australske, Niels Damkjær, Nykøbing – Hooded Parakit

 

2. Vinder, Agnete og Erik Nielsen, Roslev – Svaleparakit

 

3. Vinder, Anny Nielsen, Nykøbing –Blå Pennant parakit

 

 

 

Andre parakitter og Papegøjer

 

1. Vinder, Vandrepokal, Bedste Krumnæb & Skuets Bedste Nummer, Poul Smed Jacobsen, Nykøbing –Senegal Papegøje

 

2. Vinder, Jørgen Frank Rasmussen, Nykøbing – Monogas hvidøret conure

 

2. Vinder, Poul Smed Jacobsen, Nykøbing – Sortkappet Korthalepapegøje

 

 

 

Dværgpapegøjer

 

1. Vinder & Vandrepokal, Torben D. Nielsen , Thisted – Sorthovedet grøn dværgpapegøje

 

2. Vinder, Michael Damkjær, Nykøbing –Rosenhovvedet lutino dværgpapegøje

 

Konditionsklasse, krumnæb

 

1. Vinder & Vandrepokal, søren Andersen , Thisted – Surinam amazone

 

2. Vinder, Arne Lauritsen, Erslev – Barnardi

 

3. Vinder, John Kristensen, nors – Rødgumpet blåmasket  parakit

 

Australske pragtfinker

 

1. Vinder & Vandrepoka & Bedste spidsnæb l, Michael Damkjær , Nykøbing – Sorthovedet grønfinker

 

2. Vinder, Agnete & Erik Nielsen, Roslev – sorthovedet Gouldsamadine

 

3. Vinder, Michael Damkjær, Nykøbing – Spidshalet Bronzefinker

 

Afrikanske småfugle & småfugle fra andre kontinenter

 

1. Vinder, Vandrepokal, Agnete og Erik Nielsen, Roslev – Husfinke

 

2. Vinder, Niels Damkjær, Nykøbing – Båndfinke

 

 

Kondition spidsnæb

 

1. Vinder & Vandrepokal, Benny Andersen, Sundby Thy – Husfinke

 

2. Vinder Benny Andersen, Sundby Thy- Helena Astrild

 

 

Farve Kanarier

 

  1. Vinder & vandrepokal, Karl Bekhøj, Nykøbing – Gul

 

  1. Vinder, Karl Bekhøj, Nykøbing – Hvid

 

  1. Vinder, Henning Jespersen- Hvid

 

  1. Vinder Torben D. Nielsen- Agat rød mosaik

 

 

 

Domesticerede kondition

 

      1. Vinder & Vandrepokal, Allan K: Pedersen, Erslev – Zebra finke hvid med tegning

 

      2. Vinder, Benny Andersen, Sundby Thy – japansk Hoso

 

3       Vinder, Allan K. Pedersen-Hvid med tegning

 

 

 

Frugt & insekt

 

      1. Vinder & Vandrepokal, karl Bekhøj, Nykøbing – Solfugl

 

     

 

 

Zebrafinker

 

  1. Vinder & vandrepokal, Henning Jespersen, Nykøbing – Sadlet

 

  1. Vinder, Henning Jespersen, Nykøbing – Sadlet

 

  1. Vinder, Allan K. Pedersen- Grå

 

3       Vinder, Allan K. Pedersen-Grå Sortkindet

 

 

 

 

 

 

Bedste 1. gangs udstiller

 

Anny Nielsen Nykøbing – Blå Pennant

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

25.08 | 09:00

Hvilke fugle drejer det sig om ?
Hvilke symptomer oplever og observerer du

Fugle kan få orm og lufftvejsmider
Kontakt bestyrelsen for hjælp og vejledning

...
05.08 | 15:21

kan ens fugle få orm i halsen

...
18.05 | 11:08

Er der mon nogen der ved hvor jeg kan købe en gouldshun? Gerne nordvest Jylland?

...
26.10 | 10:31

Konge Aleksander hun søger nyt hjem- eller ny mage købes, hun er 3-4 år og ringmærket. Går i udevoliere med adgang til hus.

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE