Præmie liste fra udstilling i Nykøbing

Australske parakitter

1. Vinder, Vandrepokal & Bedste

Australske,

Niels Damkjær, Nykøbing

Hooded Parakit

Andre parakitter og Papegøjer

1. Vinder, Vandrepokal & Bedste

Krumnæb & Skuets bedste nr.

Jørgen Frank Rasmussen Fredsø

Tirika Smalnæbsparakit

2. Vinder,

Agnete og Erik Nielsen Roslev

Gulhovedet Lori

 Dværgpapegøjer

1. Vinder & Vandrepokal,

Agnete og Erik Nielsen Roslev

Gulmasket spurve papegøje

2. Vinder,

Per Christensen Thisted

Jordbærhovedet dv. P

3 Vinder

Per Christensen Thisted

Lesson spurve papegøjer

Konditionsklasse, Krumnæb

1. Vinder & Vandrepokal,

Hanne & Knud Kristensen Agger

Konge Alexander

2. Vinder,

Arne Lauritsen Ø Jølby

Rødkappet parakit

2. Vinder,

Ellen Andersen

Surinam Amazone

3. Vinder,

Allan kusk Pedersen Solbjerg

Port Lincoln

3. Vinder,

Allan kusk Pedersen Solbjerg

Grøn Rosella

3. Vinder,

Arne Lauritsen Ø Jølby

Barnardi

Australske pragtfinker

1. Vinder & Vandrepokal &

Bedste spidsnæb

Michael Damkjær, Fredsø

Tornastrild

 Afrikanske småfugle &

småfugle fra andre kontinenter

1. Vinder, Vandrepokal,

Benny Andersen Sundby Thy

Husfinker

Kondition spidsnæb

1. Vinder & Vandrepokal,

Hanne & Knud Kristensen Agger

Gråisset Lærke

Farve Kanarie

1. Vinder & vandrepokal,

Benny Andersen Sundby Thy

Sort rød rimet

2. Vinder,

Henning Jespersen, Nykøbing

Gul rimet

2 Vinder

Benny Andersen Sundby Thy

Sort rød rimet

3. Vinder,

Benny Andersen Sundby Thy

Sort rød intensiv

 Figur Kanarie

1. Vinder & vandrepokal,

Henning Jespersen Nykøbing

Fife Fancy

2. Vinder,

Henning Jespersen Nykøbing

Fife Fancy

3 Vinder

Henning Jespersen Nykøbing

Fife Fancy

Domesticerede kondition

1. Vinder & Vandrepokal,

Karl Bækhøj

Hvid dominant Kanarie

 2. Vinder,

Benny Andersen Sundby Thy

Japansk Hoso

3 Vinder

Karl Bækhøj

Zebrafinker

1. Vinder & vandrepokal,

Allan K. Pedersen Solbjerg

Pastel Hvid medtegning

2. Vinder,

Allan K. Pedersen Solbjerg

Lysrygget Grå

2. Vinder,

Benny Andersen Sundby Thy

Hvid med tegning

3. Vinder,

Henning Jespersen Nykøbing

Sadlet

3 Vinder

Allan K. Pedersen Solbjerg

Lysrygget Grå

Mågefinker

3 Vinder

Michael Damkjær Fredsø

Sort Grå

Bedste 1. gangs udstiller

Hanne & Knud Kristensen

Konge Alexander

Bedste Junior

Jeppe Andersen

Bjerg Lori

 

 

 

 

 

 

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

25.08 | 09:00

Hvilke fugle drejer det sig om ?
Hvilke symptomer oplever og observerer du

Fugle kan få orm og lufftvejsmider
Kontakt bestyrelsen for hjælp og vejledning

...
05.08 | 15:21

kan ens fugle få orm i halsen

...
18.05 | 11:08

Er der mon nogen der ved hvor jeg kan købe en gouldshun? Gerne nordvest Jylland?

...
26.10 | 10:31

Konge Aleksander hun søger nyt hjem- eller ny mage købes, hun er 3-4 år og ringmærket. Går i udevoliere med adgang til hus.

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE